Taiči – tradiční cvičení Tchaj-ťi Čchüan

Taiči, zdravotní cvičení taiči, tradiční cvičení taiči, zdravotní cvičení tchaj-ťi, tradiční cvičení tchaj-ťi, lekce pro veřejnost, lekce pro individuální klientelu, odborné semináře, školení pro firmy, team-buildingové akce je naše firma Profi Sebeobrana CZ® připravena zajistit dle Vašeho přání a Vašich požadavků dle našich interních firemních standardů a odborně způsobilého výukového systému ISIS System®.

Taiči

Tchaj-ťi, celým názvem tchaj-ťi čchüan je označení pro čínské bojové umění, jež v současnosti pěstuje mnoho lidí jako cvičení pro zdraví a zlepšení kvality života. V Česku se často označuje zjednodušeným termínem Taiči.

ISIS System® je díky své efektivnosti v současnosti skutečně realistickým sebeobranným systémem, založených na reálných bojových a životních situacích. Tento system je ochrannou známkou prováděného sebeobranného systému naší firmy skládajícího se z anglických slov: inteligent-selfdefence-integrate-system | inteligentní sebeobranný komplexní systém. ISIS System® je patentní certifikovaná norma přinášející co nejvyšší kvalitu výuky, výsledku a spokojenosti našich klientů.

Profi Sebeobrana CZ® nabízí výuku našim klientům a studentům v rámci svých dvou výukových center v  Praze a Berouně formou veřejných kurzů, individuálních kurzů či na míru připravených seminářů a školení také v rámci celé České a Slovenské republiky již od roku 2008.

Profi Sebeobrana CZ® je sdružení vysoce kvalitních hlavních instruktorů a profesně výukové centrum pod záštitou Asociace tradičních cvičení pro zdraví a sebeobranu, fungující jako organizace pro výuku a metodiku bojových umění pro zdraví a fyzickou a mentální sebeobranu. Ve spolupráci s regionálními a mezinárodními Asociacemi bezpečnostních služeb v Kanadě, Velké Británii, Austrálii, na Novém Zélandu a Japonsku, je naším cílem poskytovat tematické lektorské programy, cvičební a výukové lekce, akademické semináře, školení odborně prováděcích firem v oboru ochrany a ostrahy osob a majetku, výuku sebeobranných bojových umění a způsobů boje pro využití v civilní a profesní sebeobraně včetně s tímto souvisejících zdravotních tradičních cvičení a sportovních tělesně zaměřených disciplín.

Taiči a úvodní informace

tradiční cvičení Tchaj-ťi Čchüan

Východní léčebné praktiky často otevírají cestu k vnitřnímu míru a současně i ke skutečnému zdravotnímu prospěchu. Holistická povaha východních systémů a jejich zdůrazňování jednoty mysli, těla a ducha, oslovuje stále větší počet lidí. Dnes nám již připadá naprosto samozřejmé zacházet s tělem a myslí jako jedním nedělitelným celkem.

Meditace v pohybu, nekonečná změna, fyzické procvičování vědomí nebo zdravotní gymnastika pro udržení dobrého zdraví a vitality do vysokého věku – to všechno jsou přívlastky bojového umění Tchaj-ti, kterými na celém světě označují vyznavači tradiční Čínské cvičení, které pomáhá rovnoměrné cirkulaci energie v těle, prokrvení vnitřních orgánů a uklidnění mysli. Jen v samotné Číně dnes cvičí Tchaj-ti kolem 600 miliónů lidí.

Četné vědecké a lékařské studie svědčí o blahodárných účincích Tchaj-ti, na všechny věkové kategorie cvičících, zejména starší populace. Věhlas tohoto tradičního bojového umění se rozšířil po celém světě. Protože je toto jedinečné bojové umění tolik obsažné, byť přitom žádá od cvičícího jen málo, studují formy Tchaj-ti mnozí mistři bojových umění světového formátu.

Ještě v nedávné době bylo u nás Tchaj-ti, prakticky neznámé. Přitom v celém okolním světě se toto bojové umění těší stále větší a větší oblibě. Proto není žádnou zvláštností vidět v parcích velkoměst jednotlivce nebo skupiny lidí kteří se věnují tomuto cvičení. Ale i v sídlech a kancelářích světoznámých společností, nalezli četní ředitelé a vysocí manažeři v tomto cvičení takovou úlevu od každodenních povinností a stresu, že se v těchto centrech byznysu vyplácí zakládat stálé školy a centra Tchaj-ti.

zdravotní cvičení taiči

Tchaj-ti se stává stále populárnějším na celém světě, víte proč tomu tak je?

Stále více lidí si uvědomuje že potřebují lepší zdraví a posílení v životě. V dnešní moderní ,,evropské“ společnosti a době kde je všechno přesně dané, mnoho lidí trpí, protože jsou zaneprázdněni, přepracováni a ve stálém napětí, depresi stresu a jednají příliš podle dogmat. Lidé jsou vyčerpáni a tak hledají co jim přinese více energie, čistou mysl a zdravé tělo. Pravidelné cvičení Tchaj-ti zdokonaluje tělo stejně jako mysl, navrací a udržují tělesné a duševní zdraví, upevňují a posilují vitalitu. Lékařský výzkum rovněž potvrdil mnohá tvrzení těch, kteří Tchaj-ti praktikují. Bylo například zjištěno, že pravidelné cvičení působí komplexněji než fyzioterapie, snižuje hladinu stresu, zlepšuje tělesnou ohebnost, rovnováhu a pružnost svalů.....

Proč Tchaj-ti?

Tradiční čínské umění tělesné kultury pro zdraví, vitalitu a dlouhý věk Tchaj-ti je mimořádně vhodné právě pro moderní rušný způsob života. Cvičení lze zařadit do libovolného denního rozvrhu, protože na ně nepotřebujete více než pár minut denně.

Po každém cvičení se budete cítit uvolnění, jako by z vás spadla nějaká tíha, a již po několika cvičeních pocítíte změny které se projevují ve způsobu, jak stojíte a jak se pohybujete. Z těchto změn nakonec vzejde trvalé zlepšení vašeho životního pocitu. Kromě pohybového aparátu, na který mají vliv změny držení těla, zasahují dechová cvičení téměř až do tkání orgánů, postupem času si uvědomíte stále hlubší oblasti těla. V duchovní rovině budete prožívat větší uvolněnost a zvýšenou citlivost vůči tvůrčím podnětům.

Tchaj-ti je pravděpodobně jednou z nejúčinnějších metod zlepšování zdraví, která vyžaduje pouhých deset minut denně. Lékaři dnes Tchaj-ti běžně doporučují jako relaxační techniku a formu tělesného cvičení. Tchaj-ti je mimořádně vhodné právě pro moderní rušný způsob života. Cvičení lze zařadit do libovolného denního rozvrhu, protože na ně nepotřebujete více než pár minut denně.

tradiční cvičení taiči

Tchaj-ti a jeho charakteristika

Tento důmyslný bojový styl obsahuje nejen všestranný praktický návod jak se vlastním přičiněním postarat o své zdraví, vitalitu a lepší pocit z dobrého fyzického a psychického stavu, ale také zlepšuje duševní a intelektuální činnost v jakémkoliv, zvláště v pozdějším věku. Pozoruhodná je jeho přizpůsobivost, s jakou Tchaj-ti respektuje osobnost člověka na cestě k vlastnímu sebe zdokonalení s ohledem na jeho jedinečnost a povahové rysy. Obyčejně děláme něco proto, protože nám to něco dává. Tak se někteří věnují Tchaj-ti kvůli zdraví, další kvůli koncentraci a jiní v něm vidí bojové umění sebeobrany a další zase duchovní cestu. Uvedené směry mají význam jen na začátku cesty. S pokroky v Tchaj-ti, se tento rozdíl mezi nimi ztrácí a zpočátku různé cesty se spojí v jedinou cestu / Tao /.

Lidé, kteří pravidelně cvičí Tchaj-ti, si tím vytvářejí zdravější a pozitivnější vztah k životu, lidem a přírodě, zachovávají si dobré zdraví, vitalitu a mladický vzhled. Existuje mnoho způsobů, jak toho dosáhnout, ale nejlepší programy jsou takové, které vycházejí z aerobní činnosti uvolněného, ohebného a pružného pohybu, dechových cvičení a jemného posilování svalstva celého těla. Neboť bez ohebnosti a pružnosti se neobejdeme, ohebnost je schopnost dokázat se bez pohybových zábran protahovat, ohýbat se a otáčet. Je-li tělo ohebné, je méně náchylné ke zranění při náhlé ztrátě rovnováhy / pádech /.

Neboť pravidelné cvičení Tchaj-ti a čchi-gong, zaměřená na umění zdokonalování a zvyšování úrovně sebepoznávání a pěstováním tělesných a duševních disciplín. udržuje ve zdravém a funkčním stavu nejen všechny klouby a svaly ale i všechny ostatní orgány a systémy celého těla.

Tchaj-ti a systém výuky

zdravotní cvičení tchaj-ťi

Tchaj-ťi praktikují lidé všech generací. Umění tchaj-ťi se vyučuje pomocí pěti základních metod, které se navzájem prolínají a podporují. Jsou to:

  • základní uvolňovací cvičení (čchi-kung)
  • sólové formy - sestavy (tchao-lu)
  • aplikace pohybů ze sestavy (san-šou)
  • vnímavé ruce neboli přetlačování s partnerem (tchuej-šou)
  • cvičení se zbraněmi (wu-čchi)

Všech těchto pět forem cvičení je potřeba brát v potaz, jestliže chcete znát kompletní systém a tím dosáhnout vyšší úrovně tchaj-ťi čchüan.

tradiční cvičení tchaj-ťi

Tchaj-ťi jako zdravotní cvičení

Zkušenosti a výsledky vědeckého výzkumu ukazují, že tchaj-ťi má vynikající zdravotní účinky. Je prospěšné zvláště duševně pracujícím středního a vyššího věku. Dlouhodobé cvičení tchaj-ťi uvolňuje stres a je prevencí proti mnoha nemocem. Např. snižuje hladinu tuků v krvi (hyperlipidemie), zpomaluje řídnutí kostí (osteoporóza), zlepšuje funkci srdečně-cévního systému, synchronizuje a zlepšuje mozkovou činnost.

V nejedné výzkumné zprávě se dále např. uvádí, že toto cvičení zbavuje nervozity, je efektivní v oblasti prevence a rekonvalescence kardiovaskulárních chorob. Pozitivně ovlivňuje také centrální nervový systém a jeho prostřednictvím působí na zlepšení a soulad funkcí ostatních systémů v organizmu. Hluboké přirozené dýchání stimuluje činnost orgánů umístěných v břišní dutině a při správném provádění cviků přispívá i ke zlepšení látkové výměny a zásobování organizmu krví a kyslíkem. Nelze opomenout ani příznivý vliv cvičení na kloubní a svalový systém a řadu dalších, i chronických onemocnění. Má i výrazné antistresové a antineurotizační účinky.

Všechny tyto efekty jsou přičítány dodržování souboru specifických zásad a principů tchaj-ťi. Cvičící by se měl nacházet “ve stavu taiji”, který je charakterizován příjemným pocitem fyzického pohodlí, klidnou a tichou myslí, volným prouděním vitální energie a rovnováhou jinu a jangu.

Tchaj-ťi a naši partneři

lekce taiči pro veřejnost

Naše firma spolupracuje s výhradně prověřenými dodavateli kvalitních cvičebních pomůcek, profesionálního vybavení pro provádění našich činností a služeb, kvalitní metodické výuky, odborných lekcí a tematických seminářů.

Našimi prestižními partnery a výhradními dodavateli jsou především níže uvedené firmy a značky:

školení taiči pro firmy

Děkujeme za Vaši přízeň a těšíme se na spolupráci.

Vedení instruktorského týmu

Profi Sebeobrana CZ®

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.