Kickbox – dynamický trénik

Kickbox, dynamic kickboxing, dynamický trénink, kickboxing, kick-box, polokontaktní kickbox, plnokontaktní kickbox, kickbox pro děti, kickbox pro ženy, kickbox pro muže, kickbox pro závodníky, reprezentační kickbox, lekce pro veřejnost, lekce pro individuální klientelu, odborné semináře, školení pro firmy, team-buildingové akce je naše firma Profi Sebeobrana CZ® připravena zajistit dle Vašeho přání a Vašich požadavků dle našich interních firemních standardů a odborně způsobilého výukového systému ISIS System® pod vedení hlavního instruktora a šéf trenéra reprezentace kickboxu České republiky Martina Zavorala - MZ | TEAM Fighter’s.

Kickbox

Kickboxing jako dynamické aerobní cvičení je totální odevzdání se tomu co dělám, uvědomování si role jedince ve společnosti... excelentní přístup ke všemu co dělám. Tělo je zde používáno jako prostředek k poznání a ke změně. Pro dosahování změny a pokroku je zapotřebí především otevřenost a poslušnost, schopnost naslouchat svému tělu a formuje nejen jeho tělo, ale i charakter.

Kickboxing jako dynamické aerobní cvičení umožňuje každém jít vpřed a zlepšovat svoji kondici, sílu, vytrvalost, ohebnost a koordinaci. Cílem není dosažení nějaké mety. Cesta je cíl.

Kickboxing jako dynamické aerobní cvičení je velmi intenzivní, ale v podstatě má každý cvičenec intenzitu ve svých rukou. Při cvičení se vytváří vazby technik či choreografie, cvičení kopů, úderů nebo kombinace bojových technik. Po odcvičení určitého počtu opakování přijde další a další technika či kombinace. Každý musí být sám svým „trenérem“. Skupina a instruktor vás motivuje a můžete využít energie skupiny či instruktora, je to ale především o vás, naučte se vnímat sami své tělo, naslouchejte jeho potřebám a staňte se svým vlastním trenérem.

kickboxing

Kickboxing jako dynamické cvičení a jeho počátky

Kickboxing jako dynamickou formu v podobě TAEBO vynalezl Billy Blanks, který jako první spojil prvky karate, boxu a baletu do skupinového cvičení s hudbou. Cvičení původně zcela bez pomůcek, pouze s vlastním tělem. TAEBO se stalo celosvětovým trendem ve fitness v 90. Letech 20 století.

TAEBO přivezli do Evropy Němci Dorothee Müller a Frank Magnus, kteří v listopadu 1999 presentovali poprvé TAEBO v Evropě na IFAA mezinárodním kongresu fitness a aerobiku v Berlíně. TAEBO, které tito referenti a prezentéři na svém pobytu v Los Angeles poznali a několik týdnů intenzivně trénovali, se mělo stát novinkou pro evropský trh fitness a stalo se součástí nabídky vzdělávání instruktorů IFAA | European Fitnesssystems Professional Education – EFPE.

Kickboxing jako dynamické aerobní cvičení pomůže každému rychle se dostat do kondice, zpevnit tělo, zhubnout a vyformovat křivky paží, nohou, trupu a boků. Je to nejkomplexnější skupinové cvičení s hudbou, rozvíjí jak kardiovaskulární systém, tak i skelet a svalový systém. Za jeden trénink pro sebe uděláte tolik jako na 2-3 trénincích jednostranných cvičení.

Kickboxing jako dynamické aerobní cvičení je intenzivní trénink celého těla. Ve sledu za sebou jsou trénovány kopy, údery a kombinace bojových technik, tak aby byl efektivně procvičen kardiovaskulární systém, pracuje se jak s úseky aerobní vytrvalosti, tak i s úseky intervalů střídajících submaximální až maximální kapacitu anaerobní výkonnosti pro vyšší efektivitu na nárůst kondice.

kick-box

Dynamický kickbox zatěžuje svaly končetinové i trupové kombinacemi a sériemi opakování technik, což vede ke zlepšení silové vytrvalosti i ke zpevnění a nárůstu svalové hmoty. Kopy a údery jsou prováděny v přirozených rozsazích pohybu a zlepšují funkci skeletu, rozvíjí ohebnost a stabilitu kloubů. Vysoká frekvence cvičení automaticky zvyšuje svalový tonus hlubokých svalů – tzv. Core a zcela přirozeně zlepšuje posturální funkci trupu.

Dynamický kickbox je zcela komplexní a v jednom tréninku získáte pro sebe tolik jako při běhu, člunkovém běhu, formování, kruhovém tréninku a core tréninku a ještě k tomu můžete připočíst protahování. Je to tedy ESO tak jako TRX system® nebo ISIS System®.

Dynamický kickbox – to jsou lekce zaměřené na svalovou vytrvalost a zefektivnění svalové práce vedoucí k lepším výsledkům vlastního tréninku. Při ETB Intro lekcích se trénují bojové techniky a jejich kombinace ve vyšších počtech opakování. Trénink kardiovaskulárního systému je sekundární a v popředí je především efektivnější zapojení svalstva celého těla, zlepšení držení těla a citu pro provedení bojových technik. Čím lepší technické provedení, tím vyšší intenzita a tepová frekvence, tedy technika také ovlivňuje intenzitu kardio tréninku. Jsou to spojené nádoby.

polokontaktní kickbox

Kickbox a úvodní informace

Kickboxing (Kickbox) je bojový sport, ve kterém se využívají jak techniky z východních bojových umění tak i techniky ze západních bojových umění. V kickboxu se zápasí ve stoji, zápasení na zemi je zakázané. Pokud jeden ze zápasníků spadne tak zápas je přerušen, do té doby než zápasník vstane, a je schopen pokračovat(do té doby je obvykle počítán).

Kickbox je provozován buď jako polokontaktní nebo plnokontaktní sport (full-contact) nebo jako způsob zlepšení zdravotního stavu a tělesné i duševní pohody. V případě plnokontaktního sportu mají na sobě bojovníci speciální trenýrky a ochranné vybavení zahrnující: chránič zubů, omotávky rukou (bandáže), boxerské rukavice 10-oz., chránič třísel se suspenzorem, chrániče holení a nártů (tzv. botičky) a nepovinně i helmu (většinou se používá pro bojovníky mladší 16 let). Bojovnice pak navíc ještě mají chránič hrudi, přes který mají sportovní top.

V evropské formě kickboxu, kde jsou kopy pod pás povoleny jen ve formě low-kick kickbox, se místo trenýrek mohou používat dlouhé kalhoty. Vedle toho v amatérských zápasech, kde spolu zápasí začínající bojovníci, se soutěží i v mírnějších formách kickboxu – tzv.polokontaktní kickbox, kde je cílem správně provedenou technikou prorazit soupeřův blok, ale kde je limitováno užití fyzické síly. Vybavení pro polokontakt je podobné jako pro full-contact, navíc se používá helma. Bojovníci většinou zápasí v triku, aby se tak odlišili od bojovníků ve full-contact. Polokontaktní kickbox se dále dělí na 3 stylu(lightcontact, kicklight, points fighting)

Kickbox a jeho počátky

Tatsuo Yamada, který založil "Nihon Kempo Karate-do", se velmi zajímal o Muay Thai, protože chtěl pozměnit zápasy v karate, jelikož do té doby bylo v Japonsku nemyslitelné, aby jeden bojovník udeřil druhého plnou silou nebo několikrát za sebou. Vymyslel tedy v listopadu 1959 plán, který pojmenoval "Koncept teoretických základů založení nového sportu a jeho industrializace", a pro tento nový sport navrhl i prozatímní název "Karate-boxing". Dodnes není jasné, jestli thajské bojovníky pozval právě Yamada, co však jasné je, že Yamada byl jeden z mála mistrů karate, který se opravdu zajímal o Muay Thai. Yamada pozval thajského bojovníka, šampióna v Muay Thai (a zároveň sparing partner jeho syna Kana Yamady), a začal studovat Muay Thai. Další, kdo se zajímal o Muay Thai a podílel se na spolupráci s thajskými bojovníky, byl promotér boxerských zápasů Osamu Noguchi. Také díky němu a Yamadovi se objevila první fotografie thajských zápasníků, a to v časopise The Primer of Nihon Kempo Karate-do.

Od 12. února 1963 se tak začaly pořádat "Karate vs. Muay Thai zápasy". Tři bojovníci karate z Oyama dojo (později Kyokushin) odjeli do boxerské haly Lumpinee v Thajsku a bojovali proti třem bojovníkům Muay Thai. Tito tři karate bojovníci se jmenovali Tadashi Nakamura, Kenji Kurosaki a Akio Fujihira (známý také jako Noboru Osawa). Japonsko nakonec vyhrálo 2-1. Noguchi a Kenji Kurosaki (instruktor Kyokushin karate) studovali Muay Thai a vynalezli kombinované bojové umění, které Noguchi pojmenoval kick box. Zpočátku byly – pod vlivem Muay Thai stylu – povoleny hody a údery hlavou, obojí však bylo později zakázáno. Kickbox Association, první kickboxerské sdružovací těleso, založil Osamu Noguchi již v roce 1966. Ve stejném roce, přesněji 11. dubna, se v Osace konaly první závody v kickboxu.

plnokontaktní kickbox

Kickbox a dílčí sportovní disciplíny

Evropský styl kickboxu vznikl jako kombinace Muay Thai a japonského kickboxu a jejich pravidel. Dělí se do tří odlišných disciplín.

Points Fighting | Semi-contact je prakticky nejbezpečnější formou kickboxu. Bojovníci nesmí jít do plného kontaktu a síly, soupeře se musí jen lehce dotknout. Zápas je zastaven po každém střetu s patřičně provedenou technikou úderu a kopu, za které jsou sudími udělovány body.Semi contact je podobný karate.

Light Contact | to samé prakticky platí i pro light-contact jen s jedním rozdílem – zápas není zastavován po každé bodované technice.

Full Contact |Full-contact je disciplína kickboxu, jejímž smyslem je porazit protivníka pomocí plné síly úderech a kopech, které musí zasáhnout povolená místa s odpovídající přesností, rychlostí a směrem, jež formuje správný kontakt mezi bojovníky. Údery a kopy jsou povolené na předek a strany hlavy, předek a boky těla (nad pasem). Povolené jsou také podmety. Zápas probíhá v ringu. Ringový rozhodčí je odpovědný za bojovníkovu bezpečnost a dodržování pravidel. Rozhodčí sledují provedení technik a udělují za ně body, které si zapisují do bodovací karty. Amatérské zápasy mají tři dvouminutová kola s minutovými pauzami. Výjimečně se také zápasí na pět dvouminutových kol s minutovými pauzami, pouze ale po souhlasu obou bojovníků.

Existuje ještě speciální forma kickboxu tzv. low-kick, jež je téměř totožná s full-contactem pouze s tím rozdílem, že jsou povoleny kopy na soupeřova stehna. Taky existuje další specialní disciplina kickboxu tzv. kicklight, která má stejná pravidla jako u light contactu s jediním rozdílem, že v zápase jsou povolené kopy na soupeřova stehna stejně jako u low-kicku.

kickbox pro děti

Kickbox a dílčí techniky

Guardy (postoje) - existují tři hlavní obranné postoje (guardy nebo styly). Guard se mění styl od stylu, od zápasníka k zápasníkovi – někteří bojovníci mají svůj guard posazený výše pro lepší obranu hlavy, někteří naopak níže, aby lépe odráželi údery na tělo. Mnoho bojovníku mění svůj postoj i několikrát během zápasu v závislosti na momentální situaci tak, aby se co nejlépe a nejefektivněji ochránili.

Techniky – údery

 • Jab – přímý úder – rovný úder ze přední ruky vedený na soupeřovu hlavu nebo tělo; často ve spojení s crossem
 • Punch – přímý úder – rovný úder ze zadní ruky vedený na soupeřovu hlavu nebo tělo
 • Hook – hák – úder s mírně zahnutou rukou vedený na soupeřovu hlavu nebo tělo zaobleným pohybem
 • Uppercut – zvedák – stoupající úder směřující zespodu na soupeřovu čelist
 • Backfist – většinou vedený z přední ruky; Reverse-backfist a Spinning backfist, oba většinou vedené ze zadní ruky – jsou údery na hlavu, vedené stoupajícím pohybem ruky, která je ohnutá v lokti, poté se rychle narovná k úderu na bok soupeřovy hlavy; úder se provádí zadní částí kloubů ruky
 • Cross-counter – který začíná okamžitě po tom, co soupeř vyšle přímý úder; využívá tak soupeřova postoje a pozice
 • Overcut (vrchní nebo spodní) – půlkruhový a vertikální úder vyslaný ze zadní ruky, který se většinou používá, když soupeř uhne před prvním úderem; užitek ve spodním overcutu spočívá v možnosti využití celé váhy těla do úderu
 • Bolo punch – kombinace širokého zvedáku (uppercut) a přímého úderu (cross)

kickbox pro ženy

Techniky – kopy

 • Front Kick nebo Push Kick – přímý kop – kop směřující přímo na tělo nebo na hlavu soupeře ze zadní či přední nohy (patou nebo bříšky prstů a přední části šlapky).
 • Side Kick – boční kop – kop směřující přímo na tělo nebo na hlavu buď patou, nebo bokem nohy, noha je rovnoběžná s podlahou.
 • Roundhouse Kick nebo Circle Kick – postranní kop – kop vedený „sekavým“ pohybem z boku nártem nebo spodní částí holeně směřující na tělo nebo na hlavu protivníka(karateistický kop) . Existuje také double roundhouse kick(také se lze setkát s triple roundhouse kickem).
 • Round Kick – postranní kop obloukový – vedený pohybem z boku spodní částí holeně směřující na tělo nebo na hlavu protivníka. Do kopu se vytáči celé tělo. Oprotí rounhouse kicku je to spíše silový kop.
 • Low Kick –obloukový nizký kop- skoro stejný jako round kick s rozdílem že se kope na stehno.
 • Semi-circular Kick nebo 45° Roundhouse Kick – půlkruhový kop.
 • Rotační (spinning) a skákací (jumping)[editovat | editovat zdroj]
 • Spinning hook-kick
 • Spinning side-kick
 • Spinning back-kick
 • Jumping front-kick
 • Jumping roundhouse-kick
 • Jumping side-kick
 • Hook Kick nebo Heel kick – kop vedený patou nohy stejným pohybem jako u háku
 • Crescent Kick nebo Forward Crescent Kick – obloukový kop (s otočkou) stranou nohy
 • Axe Kick nebo Stomp Kick nebo Hammer kick – kladivový kop – obloukový kop patou.
 • Back Kick – stejný princip jako u bočního kopu jen doplněný o otočku
 • Sweeping – podmet – podtržení jedné nebo obou noh protivníka
 • Rotační verze back, side, hook a axe kick se mohou použít v kombinaci se skákaným verzemi všech kopů.

kickbox pro muže

Kickbox a sportovní svaz

Český svaz fullcontactu a ostatních bojových umění (dále ČSFu) byl založen v polovině roku 1992 a byl v prvopočátku nejvíce spjat s Českým svazem karate, v jehož rámci tvořil samostatnou sekci. Za hlavní zakladatele ČSFu lze považovat K. Strnada, T. Grubera, S. Svobodu a D. Vičíka, kteří se dále nemalou měrou podíleli i na dalším rozvoji kickboxingu v Čechách.

První české závodníky, startující pod hlavičkou ČSFu, bylo možno spatřit již na mezinárodním turnaji Vienna Open 92. Byli to Hadrovský a Holíček. Tento turnaj byl ale obsazen i dalšími českými závodníky, startujícími jednak za Českou asociaci amatérského kickboxu vedenou R. Hladíkem ( byli to Sobotka, Pechánek, Šamberger, Frabša, Mikola), jednak za samostatný klub Ústí Gym pod vedením M. Schejbala (Lejnar, Hajný, Sládek, Kubíček), dále za Karate klub Karlovy Vary R.Stránského a nakonec za Kung-fu centrum Most Petra Václavíka.

ČSFu je jedinou organizací, která má statut státní reprezentace tohoto sportovního odvětví. Dále pořádá každoročně certifikovaná školení pro trenéry. ČSFu sdružuje okolo 120 sportovních klubů s téměř 6 000 členy a pořádá každoročně národní i mezinárodní turnaje. Nejvýznamnějšími jsou M-ČR ve fullcontactu, semicontactu, formách a wushu, M-ČR v kickboxu s low-kicks a lightcontactu a aerokickboxu, mezinárodní turnaj Czech Open, který patří k pětici nejprestižnějších turnajů v Evropě a Národní pohár Čech a Moravy.

Kickbox a naši partneři

Naše firma spolupracuje s výhradně prověřenými dodavateli kvalitních cvičebních pomůcek, profesionálního vybavení pro provádění našich činností a služeb, kvalitní metodické výuky, odborných lekcí a tematických seminářů.

Našimi prestižními partnery a výhradními dodavateli jsou především níže uvedené firmy a značky:

kickbox pro závodníky

Děkujeme za Vaši přízeň a těšíme se na spolupráci.

Vedení instruktorského týmu

Profi Sebeobrana CZ®

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.